Ingyenes tudásanyag szivattyúkhoz

Szivattyú védelem! Vásárlás előtt érdemes elolvasni

2025.01.27 12:32
Atukavíz
Atukavíz
Szivattyú védelem! Vásárlás előtt érdemes elolvasni

Hiba amiket gyakran elkövetnek szivattyú telepítés esetén!

A leggyakoribb hiba, hogy a szivattyúnak nem adnak védelmet, illetve azt gondolják, hogy egy áramlásvezérlő megvédi a szivattyút mindentől. De mi van akkor ha az áramlásvezérlő is meghibásodik?
Bontsuk szét a dolgot.
A szivattyúknak kétféle védelmet kell biztosítani, szárazon futástól kell védeni a hidraulikus egységet, a motor rész pedig alacsony feszültség, túlfeszültség, áramingadozás, motor szorulás stb, amit egy elektromos motoron védeni kell. Ezek ellen nincs beépített védelem a szivattyúkba (ha külön nincs jelezve), illetve ha a szivattyúba hővédelem van beépítve az állandó felmelegedés ellen nem véd!
A csappal szűkített csövek, térfogatáram csökkentése nem szabályozza a szivattyú (búvárszivattyú) fordulatát, csak kevesebb vizet enged át, de a búvármotor hűtés hatásfoka csökkenhet ezért ilyen esetekben is felléphet túlmelegedés, akár a szivattyú motorja le is éghet. Ezért érdemes megfelelő vízmennyiséghez megfelelő vízszálítású szivattyút vásárolni.
Nem számít védelemnek:
-úszókapcsoló
-mágneskapcsoló
-áramlásvezérlő
-beépített hővédelem
-szivattyú indító doboz
Minden esetben feszültséget kell mérni a hálózatban mielőtt a szivattyút beüzemeljük!
A tartós alacsony vagy magas feszültség ellen nem védenek a legtöbb esetben áramlásvezérlők vagy túlfeszültség védők!
A védelmek funkcioriól is tájékozódni kell!
Megfelelő védelem kiépítését legtöbb esetben villanyszerelőre vagy villamossági szerelőre kell bízni. 
A szivattyúk beszerelését és beüzemelését jegyzőkönyvvel és számlával kell igazolni, ha meghibásodás történik vitás kérdések tisztázása érdekében!  
Szivattyú védelmi rendszereket fel kell hangolni a szivattyúra, gyári értékek nem minden esetben felelnek meg az adott felhasználáshoz!