Kerti szivattyú, Önfelszívó szivattyú
Kerti szivattyúk, Önfelszívó kerti szivattyúk
Mire használható egy kerti szivattyú?
Kerti szivattyú igen sokoldalú szivattyú szinte minden területen lehet használni a ház körül. Locsolás, házi vízellátás, nyomásfokozás. Kerti szivattyú sokoldalúsága miatt minden háztartásba ajánlott. Kerti szivattyú hidrofor szivattyúként is alkalmazható, házi vízellátó készülékek szivattyújaként. Hidrofor szivattyú kútból való vízellátáshoz kiváló, mivel gázleválasztó része miatt enyhe gázos vizek szivattyúzásához használható.
Csak felszíni szivattyúként (száraz beépítésüként) alkalmazható. Abban az esetben ha mindennapi szinten használunk kerti szivattyút locsolásra, például nem helyhez kötötten, érdemes a kerti szivattyú kínálatból a hordozható változatot választani. Hordozható kerti szivattyú a legtöbb esetben elektromos vezetékkel, KI-BE kapcsolóval és hordozó füllel el van látva. Abban az esetben ha nem napi szinten használjuk a kerti szivattyúk érdemes teljesen levízteleníteni. Kerti szivattyút télire úgy érdemes leállítani, hogy a víztelenítés után 1-2 dl étolajjal átforgatjuk a szivattyú lapátot így nagy valószínűséggel a tavaszi indításnál könnyen elindul, nem tapad le a járókerék.
Melyik szivattyú gyártó termékét válasszam?
Kerti szivattyú kiválasztásánál egyszerű tényeket veszünk alapul.
Ár, Minőség, Tartósság, Szervizelhetőség, Felhasználási igény
Ezek alapján szakmai javaslat az, hogy mindennapi használatra, tartós használatra, magas igénybevételhez, nyomásfokozáshoz javasoljuk PEDROLLO, WTJ, ESPA, SPERONI kerti szivattyúk használatát.
Hogyan kell a kerti szivattyút bekötni?
Kerti szivattyú legtöbb esetben egy Jet rendszerű önfelszívó szivattyú amit alkalmazhatunk kutak vizeinek felszivattyúzásához és egyszerűen ráfolyásként is. Ha felszívást kell a szivattyúnak biztosítani akkor lábszelepet kell használni. Ha tartályból a szivattyúra ráfolyik a víz akkor a szivattyú szívó csonkjába visszacsapó szelepet kell építeni. Minden esetben figyelni kell a megfelelő tömítettségre. A szívó csonkot szűkíteni nem szabad, sőt ha 10 méternél messzebbről kell szivattyúzni akkor ajánlatos a szívócsonk bővítése. Kútból való szivattyúzás esetén akkor hatékony a szivattyú ha az üzemi vízszint nincs lejjebb 9 méternél szivattyúzás közben. A nyomó oldalt lehet szűkíteni. Első indítás előtt a szívócsonkot és a szivattyú házat töltsük fel vízzel! Kerti szivattyút elektromosan bekötni csak szakembernek lehet.
Kerti szivattyú elektromosan be lehet kötni áramlásvezérlőbe vagy nyomáskapcsolóba. Áramlásvezérlővel összekötve tartály nélküli házi vízművet kapunk ami alkalmas öntözéshez, vízellátáshoz. Kerti szivattyút szeretnénk nyomáskapcsolóval üzemeltetni akkor minden képen hidrofor tartály beépítése szükségessé válik.
Hogyan válasszam ki a számomra legjobb kerti szivattyút?
Gondoljuk át, hogy mire is kell, mennyi ideig tervezünk a kerti szivattyú használatával, akarjuk javítani vagy dobjuk ki miután elromlott? Hosszú időre tervezve mindennapos használat mellett máris kilőttük a barkács technológiát. Barkács technológiának nevezzük azt a megoldást mikor hosszú távon gondolkozunk valamiben de nem mindennapos használatban vagy minden nap de rövid ideig. Barkács kerti szivattyúk úgy vannak összerakva, hogy az ipari alkalmazásuk nem lehetséges, nincs beépített hővédelem esetleg alacsonyabb minőségi anyagokból készűlt. Barkács kerti szivattyú technológiát is vásárolhat minőségben. Ez azt jelenti, ha nem mindennapi használatra keresi a kerti szivattyút akkor is kaphat olyat ami hosszú ideig bírni fogja és szervizhálózat is van ami tudja javítani. Könnyebben meg lehessen érteni a barkács technológia és a profi szivattyú technológia között a különbséget, elvégeztünk egy tesztet. Két kerti szivattyút indítottunk el egyszerre szárazon, a vízszállítás a szivattyú technológiában a kenés miatt is fontos. Mind a két kerti szivattyú hasonló paraméterekkel rendelkezik és ugyanolyan anyagból van. Látszólag van ugyanolyan anyagból! Kívülről annyi látszik, hogy műanyag. Eredmény: barkács technológia 32 percet ment víz nélkül, majd a diffúzor összeégett a lapáttal. Minőségi ipari megoldás 3 órát ment. A különbség ott volt, hogy műanyagot alkotó polimerek keveréke más volt. Ha minőséget keres nézzen körül kínálatunkban de nem lesz olcsó! Sajnos a minőségnek ára van. Nem tudunk kínai egyszer használatos nagy áruházi szivattyúkkal versenyezni de nem is akarunk. Ha keresi a minőséget adunk hozzá akár 3 év garanciát, szervizhátteret, szakértelmet.
Mennyire megbízható egy kerti szivattyú?
JET önfelszívó rendszerű szivattyúk kertbe és a ház körül. Gázleválasztó rendszerrel. Vízben oldódott gázok nem okoznak gondot. Nem fog a szivattyú teljesítménye csökkenni, ez által az élettartama sem csökken. Minőségi szivattyúk! Minőség = megbízhatóság, hosszú élettartam, energiahatékonyság. Minőségi JET szivattyút(kerti szivattyút) nem éri meg lecserélni olcsó utánzatokra, másolt termékre. Kerti szivattyúkat alkalmazhatunk locsolásra, házi vízellátásra de nyomásfokozás is szóba jöhet. Minőségi kerti szivattyúkat is ugyanúgy lehet előállítani mint bármi más minőségi dolgot. A minőségi alapanyagok felhasználása, tesztlabor és szervizháttér biztosítása már önmagában is biztonságot sugall. Komoly fejlesztő laborral már minden olyan cég rendelkezik mely fontosnak tartja a vásárlók elégedettségét. Kereskedőként ügyfeleink részére úgy tudjuk biztosítani a minőségi terméket, jelen esetünkben kerti szivattyút, hogy megválogatjuk a beszállítóinkat! Mi a Szivattyúvilágnál olyan kerti szivattyúkat forgalmazunk aminek biztosítani tudjuk a szervizhátterét és az alkatrész utánpótlását, igaz Távol Keleti termékeknél előfordulhat, hogy hosszabb ideig kell várni egy alkatrészre de az azonnali meghibásodások aránya szinte nulla!
Kerti szivattyú nem fagyálló!
Védelmük cseppmentes, de ha aknába telepítik a kerti szivattyút, érdemes gondoskodni a vízmentes aknáról. A szivattyú minőségi anyagokból van összerakva de nem fagyálló. Téli leállás idejére vízteleníteni kell a leengedő csavaron keresztül. Érdemes a víztelenítés után kevés maximum 2 dl étolajjal vagy környezetet nem terhelő növényi olajjal feltölteni és maximum 20 másodpercig járatni. Így elkerülhetjük a letapadást. Mivel önfelszívó a szivattyú nem teszünk kárt benne ha rövid ideig járatjuk vízmentesen. Ha a kúttól messze helyezkedik el a szivattyú akna, gondoskodni kell a szívóág vízmentesítéséről is. Téliesítés után az első indításoknál a kerti szivattyú gyakran nehezen veszi fel a vizet vagy nehezen tudjuk légteleníteni, ilyenkor a szívó ágba érdemes tőltési lehetőséget beépíteni. A töltési lehetőség a kerti szivattyú szívó ágába van építve, ezért vízkivételre nem lehet használni és maximálisan tömítetnek kell lennie!
Ha tavaszi indításnál mégis búgó hangot adna ki a szivattyú motor de nem forog, vegyük le a ventilátor házat és óvatosan tekerjünk egyet. Ne feszegessük! Tartsuk be a biztonsági előírásokat! Minden szerelésnél áramtalanítsuk a szivattyút!
Kerti szivattyúknál gyakran elkövetett bekötési hibák
Azt már sokan tudják, hogy önmagában a kerti szivattyú képes víz szállítására de vezérlés nélkül nem képes elindulni vagy leállni. Az egyik gyakori hibás beüzemelés amikor rosszul vezéreltetnek felszíni szivattyút, kerti szivattyút. Rosszul beüzemelt kerti szivattyú nyomáskapcsolóval. Nyomáskapcsoló egyszerű gépezet ami előre beállított nyomásértéken indít vagy ép leállít. Nyomáskapcsoló legnagyobb hátránya, hogy hidrofor tartály nélkül használatuk nem célszerű, kárt tehetnek a szivattyúban és a vízhálózatban mivel vízütéseket okoz. A nyomáskapcsoló csapelzáráskor hirtelen megnövekedő nyomás hatására kapcsolja le a szivattyút ami másodpercek tört része alatt bekövetkezik. A csapelzáráskor a víz nem képes hirtelen összenyomódni hiszen összepréselhetetlen ezért nő meg a rendszerben hirtelen a nyomás és egy ütés keletkezik ami káros a rendszerre és a szivattyúra is. Ha a rendszerben szivárgás van a szivattyú indulhat és leállhat akár 2-3 másodpercenként is.
TIK-TAK hatás, idul-leáll, idul-leáll. Ahhoz, hogy megfelelően működjön a nyomáskapcsolóval ellátott szivattyú, hidrofor tartály beépítése szükséges. Ha csak vízütés elnyeletésére szeretnénk hidrofor tartály beépíteni elég 1-2 literes tartály is, de ha víztárolási funkciót is szeretnénk alkalmazni akkor méretezni kell a hidrofor tartályt. Nyomáskapcsolóhoz használjunk hidrofor tartályt! Nyomáskapcsoló elhelyezése mindig a tartály közelébe történjen!
Átfolyós érzékelő (áramlásvezérlő)-vel vezérelt kerti szivattyú
Sokan ismerik már az áramlás vezérlőket és előszeretettel használják csak néha rosszul! Áramlás vezérlőknél is fontos a vízütés elnyeletése ezért a legtöbb vezérlőben feszítő rugó található ami csapelzáráskor a hirtelen támadt nyomásemelkedésre összenyomódik így nem keletkezik vízütés. Viszont nem minden áramlásvezérlő rendelkezik feszítő rugóval ezért áramlásvezérlővel szerelt szivattyúkhoz is érdemes hidrofor tartályt beépíteni. Sokan kételkedhetnek mert nem tapasztalták a vízütéseket áramlásvezérlővel szerelt szivattyúknál. Ez azért lehet mert a szivattyú zárónyomás értéke nem túl magas 3-3,5 bár, de ennél magasabb zárónyomás értékkel rendelkező felszíni szivattyúknál, kerti szivattyúknál bekövetkezik a vízütés!
Kerti szivattyú szívócsonk szűkítése
Kerti szivattyúk szívócsonkját szűkíteni nem szabad mert rontjuk a szivattyú diagnosztikáját! Szívócsonk szűkítésekor a szivattyú nem a meghatározott jelleggörbe alapján szállítja a vizet! Szívócsonkot ne szűkítsünk! Abban az esetben ha a szívási távolság meghaladja a 10 métert, érdemes a szívócsonkot felbővíteni egy mérettel. Mivel a kerti szivattyúk maximálisan 9 méter mélyről tudnak szívni, a 10 méter lehet 4 méter mélység és 6 méter vízszintes távolság! Ebben az esetben már érdemes a szívócsonkot bővíteni.
Kerti szivattyú biztonsági előírások és telepítési tanácsok
Kerti szivattyú vásárlásakor sokan úgy gondolják, hogy otthon szakember megkérdezése nélkül is be tudják üzemelni a szivattyút semmi nagy dolog nincs benne. Első beüzemeléskor jönnek elő a dolgok amiket mégis csak érdemes lett volna megkérdezni egy hozzáértő embertől (szakember, szakkereskedésben) de már késő, a barkácsáruházból már eljöttünk és a szomszéd sem ért hozzá. Mit lehet tenni? Az első és legfontosabb, hogy a kerti szivattyú vásárlása előtt próbáljunk meg tanácsot kérni. Második, hogy mérjük fel az igényeinket. Locsoláshoz kell a szivattyú vagy esetleg hidrofor rendszerhez stb. Ha locsoláshoz kell, mekkora lesz a nyomásigény vagy a locsolni kívánt vízmennyiség. Ha ezekre a kérdésekre választ kapunk a szakkereskedésben, még pár dolgot hozzátesznek az eladók, illetve további felmerülő kérdésekben is tudnak segíteni.
Itt engedjenek meg nekem egy kis magánvéleményt. Ha sikerült a megfelelő szivattyút kiválasztani és megfelelő (kielégítő) segítséget kaptak a szakkereskedéstől, tiszteljék meg őket azzal, hogy a szivattyút legyen az - kerti szivattyú vagy búvárszivattyú, szennyvíz szivattyú, házi vízellátó, keringető szivattyú - onnan vásárolják! A Szivattyúvilág is sokat dolgozik azon, hogy megfelelő szakértelemmel lássa el ügyfeleit, leendő vásárlóit! Ezek a háttérmunkák azért vannak, hogy lehető legmegfelelőbb szivattyút tudja kiválasztani a vásárló és hosszútávon meg legyen elégedve. Ha nincs meg a kellő szakértelem a kerti szivattyú beüzemeléshez, mi adjuk hozzá!
Kerti szivattyú biztonságos beüzemelése
Minden kerti szivattyúhoz jár egy használati utasítás amit érdemes elolvasni. Ha nincs meg, használhatja ezt az írást is mert minden kerti és felszíni szivattyúhoz alkalmazható! Üzem közben ne nyúljon a szivattyúhoz! Biztonság érdekében és a balesetek elkerülése végett ne mosson, ússzon és ne menjen ( állatokat se engedjen ) a munkaterület közelébe! Mivel elektromos gépről beszélünk ami 220-230V esetleg 400V - on működik, magas az áramütés veszélye. A kerti szivattyút megfelelő földeléssel és áramvédő kapcsolóval kell ellátni. Ügyelni kell arra, hogy a dugvillát ne érje nedvesség és a dugaljat száraz helyre kell telepíteni. Itt jegyzem meg, hogy gyakori jelenség a kismegszakító leverődése mert a dugalj és a dugvilla lepárásodik. Ebben az esetben áramtalanítsa a szivattyú de legalább 5 percig ne érjen hozzá! Ez után ellenőrizze az elektromos csatlakozást. Biztosítsa a szivattyú megfelelő szellőzését. A kerti szivattyú ventilátor lapátja megfelelő levegő áramlást biztosít a szivattyú motorrészének de ha letakarják vagy ha a lapátok el vannak törve akkor túlmelegedés történhet. A legtöbb felszíni - kerti szivattyú cseppálló de nem vízálló, ezért a szivattyút ne érje vízsugár esetleg eső! Ha a környezeti hőmérséklet 2 celsius fok alá esik vagy a szivattyú huzamosabb ideig nem használja engedje le a vizet a kerti szivattyúból és a csővezetékből. Biztosítani kell a szivattyút véletlen elindulás ellen a telepítés során! Hosszabb szüneteltetéskor zárja el a szivattyú be és kimeneteli szelepeit és szüntesse meg az áramellátást! Kerti szivattyúk nem alkalmasak gyúlékony, robbanás veszélyes és gázképző folyadékok szivattyúzásához! Minőségi szivattyúk adattábláin szereplő feszültség értéknek megfelelő feszültséget kell biztosítani a szivattyú részére. Találkoztunk már minősíthetetlen szivattyúval aminek az adattábláján szereplő értékek köszönő viszonyban sem voltak a szivattyú teljesítményével. Ilyen szivattyúkat szakkereskedések nem árulják! Szivattyúkat otthon ne bontsuk szét, javítási munkálatokat szakember végezheti! Ezeket a biztonsági előírásokat be kell tartani a életvédelem érdekében! Ne felejtsük el, hogy a víz és az áram együtt nem barátok! Megrázó élményben lehet részünk(szakállas) de nem lehet elégszer elmondani!
Kerti szivattyú és csővezeték telepítése
A kerti szivattyú szívótömlője legyen minél rövidebb és minél kevesebb legyen benne kanyarulat vagy idom! A szivattyút száraz és jól szellőző helyre lehet telepíteni akár kültérre is de védeni kell az esőzéstől és a tűző naptól! A szívó és nyomóágba elzáró szerelvényeket kell építeni! Szívó oldalhoz minden esetben visszacsapó szelepet kell építeni! Szivattyú szívó csöve sose legyen puha gumitömlő mert a vákuum összeszívja! Ajánlatos KPE cső használata vagy erősített horpadásmentes tömlő! Lábszelep sose érjen le a fenékre! Minimum 30 cm a fenéktől, a szilárd szennyeződések felszívása elkerülése érdekében. A veszteségek elkerülése érdekében használjunk minél kevesebb könyököt, idomot. A szívócső átmérője ne legyen kisebb a szívócsonk átmérőjénél, sőt 10 méter szívási hosszúság felett érdemes felbővíteni így elkerülhetjük a hidraulikus veszteség kialakulását. Figyeljünk az üzemi vízszintre! Az üzemi vízszint maradjon a lábszelep felett legalább 20 cm-re. Ha sikerült pár jó tanácsot adni a telepítéshez és beüzemeléshez már csak a kerti szivattyú kiválasztása marad!
Ejtsünk néhány szót arról, hogy mit is jelent a Jet jelentés a kerti szivattyúnál
Önfelszívó kerti szivattyúk
A lakossági felhasználók körében igen elterjedt a Jet, önfelszivó kerti szivattyú.
Felhasználási köre igen széles a Jet, önfelszívó szivattyúknak más néven kerti szivattyúknak, talán ezért is olyan népszerű.
A Jet szivattyú a járókerekén át egy Venturi csövön keresztül vizet juttat vissza a szivattyú házba és kidolgozza a levegőt a vízből. A Venturi cső egy csővezetékbe épített szűkítő, egy fokozatosan szűkülő keresztmetszetű, kúpos konfúzorlból egy rövid állandó keresztmetszetű csődarabból, utána egy fokozatosan növekvő keresztmetszetű diffúzorból áll. A Venturi cső középső részén, a torokban a közeg statikus nyomása kisebb, mint a két végén. Ez alatt nyomáskülönbséget állít elő így a visszaforgatott nyomás értéke hozzáadódik a felszívott nyomáshoz, növelve a szivattyú teljesítményét.
A Jet szivattyúk képesek a vizet akár 9 méter mélyről felszívni. Sosem szabad ezzel az értékkel számolni, a szállítandó közeg ellenállásokba ütközik mint például idomok és ezért szívási veszteség adódik. Kopásból is adódhat szívási és nyomási veszteség ezért mindig túl kell méretezni a szivattyút. A szivattyú méretezésénél viszont nem érdemes a tényleges felhasználásnál 50%-al többre méretezni.
Kerti szivattyút alkalmazhatunk házi vízellátásra, locsolásra de nyomásfokozásra is kiválóan alkalmas.
Abban az esetben ha nyomásfokozásra alkalmazzuk ne fejtsük el megmérni a szabad vízkiáramlást.
A szabad vízkiáramlás megmutatja a maximális vízszállítást.
Ne szívassuk túl a rendszert!