Nyomásfokozó szivattyúk
Nyomásfokozó szivattyú
Nyomásfokozó szivattyúkat legtöbb esetben meglévő víznyomás kell fokozni de alap dolgokat mérni kell.
Lakossági hálózati víznyomás sok dologtól függ. A közműszolgáltató a mostani vízbekötésekre már nagyon sok helyen csak maximum 1 bár nyomást tud garantálni ami elég kevés. A konyhai vagy füdőszobai berendezések amik vízzel üzemelnek 3-3,5 báron érzik jól magukat de nem kell 5 bárnál nagyobb nyomás nekik. Ha vízhálózatot szeretnénk nyomásfokozni akkor tartsunk be néhány alap dolgot mielőtt nyomásfokozó szivattyút vásárolunk.
Az első és legfontosabb dolog, hogy meg kell mérni a rendelkezésre álló vízmennyiséget amit a rendszer képes adni. Érdemes mérni reggel, délben és este. A három adat átlaga megmutatja, hogy mennyi vizmennyiség áll rendelkezésünkre percenként. Vízmennyiség nélkül nincs nyomásfokozás! Ha kevés a vízmennyiség akkor érdemes a vizet nyitott tartályba gyűjteni és a tartályból megoldani a vízbetáplálást. Ha a szivattyút közvetlenül a rendszerre kötjük és nincs megfelelő vízmennyiség, akkor a szivattyú bekavitálhat és akár 1-2 óra alatt tönkremehet. A kavitáció kialakulása akkor következik be ha a szivattyú képes levegőt is magába szívni a vízzel együtt. Ha lekavitál a szivattyú akkor nem képes nyomás előállítására sem ezért a motor is leéghet az mellett, hogy a hidraulika rész is szétolvad! Nagyon fontos! Vizmennyiség nélkül nincs nyomásfokozás! Mégis mekkora vizmennyiségre van szükség? A szivattyúnak van egy úgynevezett jelleggörbéje. A jelleggörbén figyelni kell, hogy mekkora a maximális vizszállítási képessége, ha maximum pl 60 liter percenként, akkor a hálózatból legalább 60 liter víznek ki kell jönnie stabilan.
A második fontos dolog amit figyelembe kell venni, hogy mekkora a szivattyúba érkező nyomás. A beérkező nyomás hozzáadódik a szivattyú emelési magasságához de 1 járókerekes szivattyúk esetén, a legtöbb szivattyúnál a szivattyú házba nem lehet a nyomás 6 bárnál több. Nyomásfokozásra viszont inkább a több járókerekes szivattyúk valók mert stabilabb, nyújtott jelleggörbét érhetünk el velük, vagyis magasabb nyomáson is képesek magasabb vizmennyiség szállítására. Viszont ide már szükséges a szivattyú szakértelem mivel a többjárókerekes szivattyúk esetén az önfelszívást a váltószelep biztosítja ami 1-1,5 bárnál kiakadhat és a szivattyú nem fog nyomást tartani leállítása esetén! Mit is jelent ez? Azt jelenti, hogy nyomásfokozáshoz több járókerekes szivattyút érdemes választani ami nem önfelszívó, vagyis nincs benne váltószelep. Itt érdemes megjegyezni, hogy vannak frekvencia vezérelt szivattyúk amik a legjobbak talán nyomásfokozáshoz de rendelkeznek váltószeleppel, bizonyos készülékeknél ez kikapcsolható mint pl a Pedrollo DG PED készülék.
Meg is érkeztünk a legjobb nyomásfokozó szivattyúkhoz amik képesek állandó nyomást tartani a rendszerben. A legjobb nyomásfokozó szivattyúk frekvencia vezérelt szivattyúk. Lehetnek külső frekvencia vezérelt szivattyúk vagy egybeépített, frekvencia vezérléssel ellátott többjárókerekes szivattyúk. A lényeget ezeknél a nyomásfokozó szivattyúknál is be kell tartani, vagyis vizmennyiség nélkül nincs nyomásfokozás! Beépítésük egyszerű de figyelni kell arra, hogy a nyomott szakaszba visszacsapó szelepet nem szabad beépíteni.