Búvárszivattyú, csőszivattyú 4 coll 98mm
Búvárszivattyú
Búvárszivattyú hűtése
Milyen olaj kell a szivattyúba?
Egyre nagyobb problémát okoz a kínai minősíthetetlen szivattyúk jelenléte a piacon. Kecsegtető áruk ellenére nem javasoljuk a megvásárlásukat. Két okunk is van, hogy miért ne vegyen ilyen szivattyút. Az első, hogy még mindig kapható földeletlen szivattyú ami életveszélyes is lehet felhasználójára. A másik dolog egy érdekes kérdés. Milyen olajat kell a szivattyúba tölteni? Bizonyos búvárszivattyúkba olajat töltenek, hogy a hővezetést megoldják, de olajkamrába helyezett csapágyak is vannak a szivattyún belül. Mind a búvárszivattyú élettartamának meghosszabbítását szolgálják. Gyárilag vákuum technológiával betöltött, nem kell vele foglalkozni minőségi szivattyúk esetén. Kapható olyan búvárszivattyú aminek az alján egy betöltő csavar található és felhívják a vevő figyelmét, hogy használat előtt olajat kell tölteni a szivattyúba! Minőségi szivattyúk esetén még a lehetőség sincs meg, hogy házilag lehessen az olajat a szivattyúba tölteni vagy kivenni. Ha minden áron szeretné tudni az olaj típusárt, akkor ezt vagy ehhez hasonló olajat kell keresni: Fehér hőközlő olaj. WHITE OIL FU ISO 22 (nem értékesítjük, csak a szervizünk használja.)
Búvárszivattyú garanciális időszak
Magyarországi garancia búvárszivattyúkra(is).
Kínálatunk között megtalálható szivattyúk, búvárszivattyúk feltüntetett garanciális idejét 100%-ban gyártó garantálja! Ez azt jelenti, ha véletlenül probléma akadna a szivattyúval garanciális időszakon belül, azt nyugodtan visszaküldheti az üzletnek vagy gyártó magyarországi képviseletének, a laborja vagy maga a gyártó bevizsgálja a szivattyút és rövid időn belül gondoskodik a javításról vagy a cseréről.
Minden szivattyú a gyárból tesztelés után kerül az üzletekbe, ezért jogos, hogy megbizonyosodjon a garanciális feltételek betartásáról. Szivattyúk mellé minden esetben kap leírást, használati utasítást az ügyfél amit érdemes elolvasni és a benne foglaltakat betartani!
Búvárszivattyú garanciális javítása
Ha a meghibásodott szivattyú, búvárszivattyú a garanciális feltételeknek megfelel, búvárszivattyút megjavítja és továbbra is fenntartja a garanciális feltételeket és időszakot. Ha a szivattyú nem javítható de a garanciális feltételeknek megfelel azonnali cserét kínál a gyártó. Viszont nem minden vásárló részesül garanciális időszakban és nem is tud róla! Garanciális feltételek jelen esetünkben búvárszivattyúra csak azokra vonatkoznak akik magyarországi forgalmazón keresztül szerzik be a szivattyút. EU törvények értelmében Európai nyitott piac és vámmentesség van. Ezért viszont sok kereskedő közvetlenül külföldről (EU-n belül) szerzi be a terméket és magyarországi piaci ár alatt tudja árusítani. Ezeknek a termékeknek, szivattyúknak a magyarországi forgalmazó nem tudja biztosítani a garanciális feltételeit!
Ezekben az esetekben csak a kiskereskedő adja a garanciát! Meghibásodás esetén hiába keressük fel a gyártó magyarországi képviseletét mert a szivattyú számozása alapján beazonosítják és csak díj ellenében javítják. Lehet bosszankodni mivel a legolcsóbb búvárszivattyú most lett a legdrágább! Az interneten feltüntetett legolcsóbb ár mindig gyanús! Legyen óvatos! Természetesen nem csak a búvárszivattyúnál van így. Azért hoztuk fel példának a búvárszivattyút mert a meghibásodások 90%-át telepítés, esetleg helytelen üzemeltetés okoza. Bizza szakemberre a beüzemelést vagy kérjen tanácsot szakkereskedéstől (akár tőlünk is ) helyes búvárszivattyú beüzemelésére. Minőségi szivattyú gyártóknál már létezik a kiterjesztett garancia. Abban az esetben ha magyarországi forgalmazón keresztül vásárolta meg a búvárszivattyút, a garanciális időszakon túl is segítséget kap a javításnál vagy karbantartásnál.
Búvárszivattyú külső vagy belső kondenzátorral?
Miért kell 4 eres elektromos kábel szivattyúhoz?
Búvárszivattyú kiválasztásánál a legfontosabb dolgok az üzemi vízszint, nyugalmi vízszint, nyomás kiválasztása után, hogy hogyan szereljük a szivattyút, és 230V-vagy 380V-os változatban van szükségünk a szivattyúra.
Abban az esetben ha 230V-os változatra van szükségünk felmerül a kérdés, hogy külső vagy belső kondenzátoros legyen a szivattyú? Minden búvárszivattyúnak van kondenzátora csak valamelyik a motor térben helyezkedik el és van amelyik a felszínen egy úgynevezett indító dobozban.
Külső vagy belső indító kondenzátoros legyen a búvárszivattyú?
Nézzük a tényeket.
Külső indító kondenzátoros szivattyúknál a felszínen indító dobozban található a kondenzátor. Ez a megoldás igen jó választás lehet ha a szervizelhetőséget nézzük mivel egy túl áram vagy magas hőmérsékletből adódóan meghibásodáskor egyszerűen cserélhetjük a kondenzátort a búvárszivattyú kútból való kihúzása nélkül. Viszont vannak dolgok amik megviccelhetik a laikus vásárlót aki még nem szerelt szivattyút. Az első szembetűnő dolog, hogy a búvárszivattyúból négy eres kábel jön ki. A négyeres kábelt kell bekötni az indító dobozba, az indító dobozt az áramhoz vagy a szivattyú vezérlőbe. A legtöbb esetben a búvárszivattyú árában nincs benne az indító doboz! Történt már olyan eset is, hogy 380V ba kötöttek négyeres búvárszivattyút mert nem tudták, hogy indító dobozra van szükség, de volt már olyan is, hogy egy szálat kivágtak és úgy kötötték a 230V-ba. A búvárszivattyú motor részén minden esetben fel van tüntetve, hogy 230V vagy 380V feszültségre van szüksége a motornak. A külső indító kondenzátoros búvárszivattyúknál minden esetben szükség van az indító dobozra! Az indító doboz típusát a búvárszivattyú motor teljesítménye határozza meg!
Belső indító kondenzátoros búvárszivattyúknál a telepítés és a beüzemelés igen egyszerű feladat. A kondenzátor a motortérbe van beépítve, meghibásodás esetén csak szervizbe javítható! A belső indító kondenzátoros búvárszivattyúk kondenzátora igen megbízható, nem mondható gyakori hibajelenségnek a kondenzátor meghibásodása, de mi van ha pont nálam történik? Vissza a kereskedőhöz és szervizben cserélik a kondit. A búvárszivattyú elektromos vezetéke háromeres, közvetlenül köthető az áramba vagy a vezérlőbe, nincs szükség indító dobozra! Belő indító kondenzátoros búvárszivattyúk motorjába van építve a termó védelem is, túlmelegedéskor a szivattyú leáll, lehűlés után újraindítható! Túlmelegedett búvárszivattyú termó vádelmét minden esetben ki kell vizsgálni! Belő kondenzátoros búvárszivattyúk termó védelme 2-3 esetben tudja megvédeni a búvármotor, ezen felül a motor le fog égni. Minőségi búvárszivattyú belő indító kondenzátora legjobb esetben 5-6 évet üzemel rendesen ezután amúgy is célszerű szervizben átvizsgálást kérni. Ha szervizelünk egy búvárszivattyút 10-12 éves élettartamra számíthatunk optimális üzemi körülmények között.
Búvárszivattyú emelési magassága
Minden búvárszivattyúnak a tulajdonságai közé tartozik az emelőmagasság. Az emelőmagasság megmutatja, hogy mekkora nyomásra képes a búvárszivattyú. Ha az emelőmagasságot elosztjuk 10-el, megkapjuk a búvárszivattyú maximális zárónyomás értékét Bár-ban. Emelőmagassághoz tartozik a vízszállítás amit egy görbén tudunk leolvasni, ez a görbe a jelleggörbe. A görbe megmutatja az adott méteren vagyis báron, mennyi vizet tud szállítani a szivattyú.
Milyen vízhez használhatunk búvárszivattyút?
Mivel kialakítása miatt a búvárszivattyút vagy csőszivattyút fúrt kutakhoz fejlesztették, a lehető legtisztább vizek szivattyúzására alkalmasak. Típustól függően meghatározott homoktűréssel rendelkeznek. A homoktűrési képesség azt mutatja meg, hogy mennyi az a homok mennyiség amit a szivattyú kopás nélkül képes elviselni. A homok minősége nagyban befolyásolja a búvárszivattyú hidraulikájának élettartalmát. Minél kevesebb homok található a vízben annál tovább bírja a szivattyú meghibásodás nélkül.
Mikor alkalmazzunk búvárszivattyút kerti szivattyú helyett?
Az úgynevezett kerti szivattyú ami egy felszíni szárazbeépítésű szivattyú, nem képes 9 méternél mélyebbről szívni. De pontosan az üzemi vízszint számít és az, hogy üzem közben a lábszelepen lenni kell legalább 50cm vízoszlopnak. Ha 9 méternél lejjebbről kell a vizet a felszínre emelni akkor minden képen búvárszivattyút kell alkalmazni. Mekkora teljesítményű szivattyút kell alkalmazni? Sosem a szivattyú Watt számát kell figyelembe venni. Fontos a szivattyúzható liter/perc és a szükséges nyomás ami a teljes emelési magasság osztva 10-el egyenlő a szivattyú maximális zárónyomás érték BAR ban. Érthetőbben 90 méteres emelési magasság 9 bár zárónyomás.( 900000 Pa ha már nyomásról beszélünk) Ha a teljesítményt nézzük vegyük figyelembe, hogy mire van szükségünk, magas nyomásra vagy magas vízszállításra.
ZDS búvárszivattyúk belső indító kondenzátorral: QPGo jelzéssel
ZDS búvárszivattyúk külső indító kondenzátorral: P.O3 jelzéssel ( indító doboz szükséges!)
Pedrollo búvárszivattyúk belső kondenzátorral: 4BLOCKm jelzéssel
Pedrollo búvárszivattyúk külső kondenzátorral: 4SR jelzéssel (indító doboz szükséges!)
Calpeda búvárszivattyú külső kondenzátorral: 4SD vagy 4SDF jelzéssel (indító doboz szükséges!)
3 colos 76 mm-es búvárszivattyúk
6 colos 147 mm-es búvárszivattyú
Búvárszivattyút más néven is szokták nevezni
Mélykúti szivattyúk kedvező áron. Búvárszivattyúk, más néven csőszivattyúk, vagy fúrt kút szivattyúk. Fúrt kutak vizeinek felszínre emelésre szolgáló szivattyúk. Kiváló ár érték arány. Nagy hatásfokú energiatakarékos szivattyúk. Kizárólag minőségi szivattyúk magyarországi garanciával. Telepítésük gyors és egyszerű. Aknákba, víztározókba is telepíthető. Ebben az esetben ajánljuk a köpenycsövek használatát az optimális hűtés érdekében.
Milyen búvárszivattyút vegyek fúrt kúthoz?
Búvárszivattyú helyes telepítése
Hogyan telepítsük a búvárszivattyút megfelelő módon? Mi történhet ha nem a megfelelő helyre kerül a búvárszivattyú a kútba? Búvárszivattyú telepítése nem csak kutakba lehetséges, de most a kutas telepítés van szem előtt mivel a búvárszivattyú első számú felhasználási területe a kútvizek felszínre emelése. Minden esetben a kúthoz kell szivattyút vásárolni és nem fordítva. Vannak akik megvásárolják a búvár szivattyút valamilyen akcióban de a kút fúrásával még várnak. Minden esetben a búvárszivattyú kiválasztásához tudni kell a kút hidrodiagnosztikai adatait. Vízadó képesség. Nyugalmi vízszint. Üzemi vízszint. Depresszió határ.
De mit is jelentenek ezek a szavak?
Búvárszivattyú telepítésének a szakértője szeretnék lenni!
Hogyan telepítsem megfelelően a búvárszivattyút fúrt kútba?
Milyen anyagokat használjak a búvárszivattyú telepítéséhez?
Mit kell figyelembe venni ha a szivattyút telepítem?
Ezek a kérdések merülhetnek fel búvárszivattyú vásárlásakor és senkit nem tudunk szakértőnek kiképezni néhány mondatban de meg tudjuk mutatni a legfontosabb dolgokat.
Nézzünk pár dolgot ami befolyásolja a megfelelő búvárszivattyú kiválasztását.
Nyugalmi vízszint - Nyugalmi vízszint az a szint a kútba mikor nincs szivattyúzás. Alapból a vízadó rétegnek ami a vizet adja a kútnak nyomás alatt van, ez a rétegnyomás. Nyugalmi helyzetben a rétegnyomás több méter magasba is képes a vizet felnyomni.
Üzemi vízszint - Üzemi vízszint az a szint amikor a szivattyúzás megindul. Az üzemi vízszint bemérése az egyik legfontosabb dolog amit meg kell mérni. A kút maximális vízadásánál nem szabad nagyobb szivattyút, búvárszivattyút választani. A legtökéletesebb választás az lenne ha a maximális vízadás 50%-a lenne a kitermelt víz.
Depresszió szint - Depresszió szint az a szint ami a nyugalmi és üzemi vízszint között jön létre. Ez a szint is befolyásolja a búvárszivattyú választást. Minden búvárszivattyúnak más a bemeríttheősége. Ha a depresszió túl magas minden esetben érdeklődni kell a bemeríthetőségről. Minőségnél nem lesz gond de kínai szivattyúk nem igazán szeretik a túl nagy vízoszlopot a búvárszivattyú felett. Minél kisebb a depresszió szint annál jobb, magas, bő vízhozamú kútra utal. Szereti a búvárszivattyú.
Lehetőség szerint a búvárszivattyút a vízbeeresztő szakasz, szűrőzött szakasz felett kell elhelyezni a depresszió határ alatt 2-5 méterre.(Kút mélységétől vízadásától is függ!) Ez azért van így mert így tudjuk a vizet megfelelő áramlásra kényszeríteni. A víz áramlása hűti a búvárszivattyú motorját. Ha szűrőzött szakaszba tennénk a szivattyút, a szivattyúzás a vízadó területből jönne közvetlenül és az áramlás nem tudna kialakulni. A búvárszivattyú leégését kockáztatjuk. A szűrőzött szakaszba épített búvárszivattyú megindíthatja a kút homokolását ! Talpra sem tehetjük a szivattyút mert az a rész az iszapzsák. Más néven homokfogó. Ha a homokfogó feltelik beszoríthatja a búvárszivattyút a kútba. Szivattyú mentés szükséges a kiépítéshez. Most már tudjuk, hogy hova lehet építeni a búvárszivattyút.
A legfontosabb dolog : Mindig válasszuk a minőséget!
Mit is jelent a minőség?
Ismeretlen nevű gyártó is lehet minőség! Aki hallott már a Grundfos szivattyúról az egyáltalán nem biztos, hogy halott már a ZDS búvárszivattyú vagy a PST szivattyú gyártóról. Mindegyik magas minőséget képvisel mégis a maguk módján eltérnek egymástól.
Hogyan lehet mégis a legjobbat kiválasztani? A kút paramétereihez lehet kiválasztani a búvár szivattyút. Nézzük meg, hogy melyik gyártó mit kínál a pénzünkért. Mennyi garanciát vállal. Van-e szervizháttér? Hidraulika vagy motorrész kopás esetén cserélhető-e? Vegyük szemre az árat bár ezt külön nem is kell említeni mert általában mindenki azt nézi először.
Olasz, Dán, Német Búvárszivattyúk
Olasz, Dán, Német minőségi búvárszivattyúk. Ezeknél a gyártóknál a minőség garantált de minden esetben figyelembe kell venni a gyártó által megadott leírásokat. A legtöbb esetben a szivattyú gyártási technológia titkos de a különbségeket észre lehet venni. A felhasznált anyagok minősége első osztályú de a tűréshatárok eltérőek lehetnek. Minden szivattyúnak megvan az erőssége és a gyengéje. Van olyan szivattyú gyártó aki garantálja, hogy szivattyúja akár 150 alkalommal is indítható óránként gond nélkül. Van olyan aki a magas koptató anyagoknak az ellenállóságára törekszik. Van olyan aki szavatolja, hogy a legnagyobb tolerancia szinttel állítja elő búvárszivattyúját. Érdemes turkálni, keresgélni a búvárszivattyú kínálat között mert biztosan rátalál az Önnek legmegfelelőbb búvárszivattyúra.
Legtöbb esetben az vásárol búvárszivattyút, mélykúti szivattyút akinek most fúrtak kutat. Ebben az esetben javasoljuk, hogy kérjék el a kút paramétereit a kútfúró vállalkozótól.
Gondolunk itt az üzemi vízszintre, nyugalmi vízszintre és a kút talpmélységére. A legfontosabb viszont a vízhozam.
Ha a kút teljes vízhozama 100 liter/perc akkor válasszunk 50 liter/perces munkaponti szivattyút. Így elkerülhetjük a túl magas depresszió keltést és kevesebb az esélye a behomokolódásnak illetve a beiszapolódásnak.
Természetesen az értéktől el lehet térni pár literrel és a szivattyú is fojtható minimálisan.
Ha kimértük az optimális vízfelhasználási igény akkor már csak a nyomásértéket kell meghatároznunk.
Teljes átmérős locsolás esetén elég ha munkapont +10-15 méter emelőmagasságú szivattyút választunk.
Ebben az esetben nyomáskapcsolót nem tudunk használni. Csak arra lesz jó, hogy tartályt töltsünk vagy locsoljunk bekapcsolt szivattyúval.
Ez egy igen olcsó megoldás lehet de nem javasoljuk hiszen ha már van egy jól működő kút azt érdemes kihasználni.
Későbbiekben alkalmazhatunk öntöző rendszert vagy egy automata vízellátást.
Ezért érdemes egy kicsit előre gondolkozni ezzel megelőzhetjük az későbbiekben a drága szivattyú cserét.
Átlag családi vízfelhasználás 20-40liter/perc 3-4bar ezek az értékek nagyrészt ellátnak mindent.
Tehát van egy kút ami 30 méter mély és 20 méter munkaponton 30 liter/perc vizet ad érdemes egy 6-7 baros 50 liter/perces vízhozamú szivattyút választani(ez csak egy tájékoztatás jellegű számítás). Kétféle nyomásértéket kell, hogy figyelembe vegyünk.
Szivattyú zárónyomás illetve üzemi nyomás. Szivattyú záró nyomását akkor vesszük figyelembe elsősorban ha áramlásvezérlőt használuk. Zárónyomás nem lehet magasabb mint a áramlásvezérlő maximális nyomásértéke. Ha mégis szükséges a nagyobb nyomás, kössük egybe a vezérlőt egy mechanikus nyomáskapcsolóval.
Üzemi nyomás az a nyomás amikor a szivattyú üzem közben szállítja a vizet. Üzemi nyomásértéket növelhetünk úgy is ha szűkitjük a vízvezeték keresztmetszetét. Így a szivattyú kevesebb vizet szállít nagyobb nyomáson. Túlszűkíteni sem szabad mert károsíthatja a szivattyú motorját!
Minden esetben érdemes a búvárszivattyú jelleggörbéjét figyelembe venni!
Különböző szivattyú gyártók más-más teljesítményű szivattyúkat kínálnak ugyanolyan nyomáson. Ez azt jelenti, hogy PL:PEDROLLO 6 baros szivattyú nem annyi vizet szállít mint egy CALPEDA vagy ZDS 6 baros szivattyú.
Ezért ne csak az árat vegyük figyelembe.
Ipari felhasználású kutak jellemzői nagyban eltérnek a lakossági felhasználástól!
Érdemes első körben a gyártót kiválasztani és utána válasszunk teljesítményt.
Természetes dolog, hogy szinte már az első körben a sok adat miatt a vásárlók nagy része feladja a kutatást.
Ilyenkor szokott az történni, hogy inkább megkérdezik a szomszédot, vagy egy fórumon érdeklődnek.
Tapasztalatunk szerint nagyon nem jó ötlet hiszen a szomszédnak nem biztos, hogy a kút teljesítménye ugyan az mint az Öné.
Mi történik, ha rosszul választunk szivattyút?
Egy búvárszivattyút választottak nem olyan régen mert a szomszédban is olyan volt.
Működött is. Csak később derült ki a hiba mikor kijött a villanyszámla és mellette érzékelték, hogy meleg víz jön a kútból.
A hiba az volt, hogy a szomszéd csak locsolásra használta a szivattyút, vagyis bekapcsolta és megöntözte a palántákat.
Viszont a partnerünknek egy hidroforos rendszert raktak össze mert nyaralót is elláttak vele csak nem figyeltek a zárónyomási értékre.
Mikor kinyitottak egy csapot jött a víz, mikor elzárták a csapot nem jött. Igen ám de maga a rendszer illetve a szivattyú nem állt le mert a kikapcsolási értéket ami 2.8 bar volt nem tudta teljesíteni a szivattyú és így állandóan pörgött.
Gyanús akkor lett mikor 60000ft-os villanyszámlát kaptak és érezhető volt, hogy az átlagnál melegebb víz jön a kútból.
Ekkor hívtak fel minket kicsit bánatosan. Szerencse az volt, hogy mikor hazamentek mindig áramtalanítottak ezért nem éget le a szivattyú és a hőkioldó is dolgozott.
Zárónyomás mérés után gyorsan kiderült a hiba. Meg tudtuk oldani a problémát szivattyú cseréje nélkül.
Másik példa amit fényképpel is dokumentáltunk.
Ez csak egy a sok példa közül ami rossz szivattyú választásnál előfordulhat. Kérje segítségünket telefonon.
Nem vagyunk márka elkötelezettek csak javaslatot teszünk, a döntés mindig az ÖNÉ! Akkor vagyunk elégedettek ha a vásárlóink is elégedettek!