HIDROFOR-TÁGULÁSI-ESŐVÍZ-SZENNYVÍZ TARTÁLYOK
Hidrofor tartály
Miért fontos a hidrofor tartály szivattyús rendszerekhez?
Házi vízmű tartály, hidrofor tartály nagyban befolyásolhatja a szivattyú élethosszát. Hidrofor tartályokat víztározásra, vízütések elkerülésére fejlesztették ki de fontos szerepet játszanak akkor is ha a kút nem képes egyszerre nagy vízmennyiséget adni. Házi vízművek tartályaként fontos, hogy a szivattyú ne induljon túl sokszor. Egyszerűen úgy lehet meghatározni a hidrofor tartály szerepét mintha autóval közlekednénk hosszú távon. Ha egyszerre el tudunk menni 100 km akkor egy indítás nem gond, de ha 100 kilométeren 100 indítást kellene végezni akkor nagy valószínűséggel leégne az önindító.
Gyakran nem tudják hogyan kell az előfeszítő nyomást beállítani a hidrofor tartályban ezért kiszerelik és áramlásvezérlőt építenek a szivattyúra. Megint csak helytelen megoldás mivel ebben az esetben mindig indul a szivattyú ha vízelvétel van. Nincs semmilyen energia megtakarítás. Sokszor kell kis vízmennyiséget felhasználni, ebben az esetben indul-leáll a szivattyú percenként akár többször is. Minden szivattyúnak megvan az újraíndíthatósági száma amit ha meghaladunk a szivattyú tönkremehet. A hidrofor tartálynak nagy szerepe van a szivattyús rendszerekben az energiamegtakarításnak. Hidrofor tartály méretet úgy kell kiválasztani, hogy a felhasználást tekintve a szivattyúnak ne keljen 10-15 alkalomnál többször indulni óránként. Álló vagy fekvő hidrofor tartály, felhasználást tekintve mindegy.
Hidrofor tartályok víz tárolására és vízütések elkerülésére
Hidrofor tartályok nagy választékban.
EPDM vagy BUTIL ivóvíz minősített membránnal. Hidrofor tartályok víz tárolására illetve vízütések elkerülésére. Minden esetben érdemes beépíteni hidrofor tartályt ha kímélni szeretnénk a szivattyúnkat. Elkerülhetjük a szivattyú gyakori indítását ezzel kíméljük a motort. A hidrofor tartály térfogat választásnál érdemes figyelembe venni a napi vízfelhasználást. Minél több vizet használunk annál nagyobb tartályra lehet szükségünk. De ez csak egy ökölszabály. A térfogat kiválasztásánál figyeljünk arra, hogy ne méretezzük túl. A túlméretezés hátránya, hogy pangó víz marad a hidrofor tartályba ami egy idő után szagossá illetve romlottá válhat.
A gumimembrános tartályoknál a gyártó minden esetben nyomást hagy a hidrofor tartályba, de ez a nyomás nem biztos hogy megfelel nekünk. A szivattyú indítási nyomásértékéhez kell beállítani a hidrofor tartály feszítő nyomását!
Minőségi hidrofor tartályok. Érdemes minden esetben megfizetni a minőséget mert alkatrész utánpótlásuk folyamatos. Nagy áruházakban akcióban kínált termékeknél ezt már nem nagyon mondhatjuk.
Hogyan kell beszerelni a hidrofor tartályt ?
Hidrofor tartályt szerelhetünk szivattyús vízrendszerek, fűtési rendszerekbe, szolár rendszerekbe stb.
Kétféle hidrofor tartályt különböztetünk meg. Gumibetétes (feszítő membrános ) és levegős ( feszítő membrán nélkülit).
Régebben még ebbe a csoportba tartoztak a nyitott tágulási tartályok.
Manapság már nem beszélünk ezekről ebben a csoportban mert nyitott tágulási tartállyal nem tudunk nyomást képezni.
Hidrofor tartályok nyomásálló tartályok!
Fűtési rendszereknél, a hőtermelő készülék közelébe szokták elhelyezni általában.
Szivattyúval ellátott vízrendszereknél bárhova elhelyezhetjük a hidrofor tartályt csak az a lényeg, hogy az első vízkivételi lehetőség előtt legyen!
Hidrofor tartály szerelésénél mire érdemes odafigyelni?
A szivattyús rendszereknél mindig van egy műszer vagy egy kapcsoló ami a szivattyút kapcsolja időre, vagy nyomásértékre.
Ha nyomáskapcsolót vagy áramlásvezérlőt használunk a hidrofor tartályt mindig ezeknek a műszereknek a közelébe helyezzük el!
Kútgépészetnél érdemes egy előszűrőt elhelyezni a tartály elé, hogy a homokszemek ne tudjanak a rendszerbe és a hidrofor tartályba eljutni!
Homokszemek ha a hidrofor tartályba bejutnak, cirkulálódnak és igen erős koptató hatásuk van! Megrövidítik a gumimembrán élettartalmát.
A gumimembrános hidrofor tartályok legalább 2 szer tovább bírják mint a levegős tartályok.
Ez főleg azért van mert a gumimembrános tartályoknál a víz nem érintkezik a tartály falával.
Ha a gumimembrános hidrofor tartály tönkremegy, akkor sem marad víz nélkül addig még a megfelelő alkatrészt beszerzi mert tovább használható!
Bár nem célszerű rosszul működő rendszert használni egy-két napot ki fog bírni.
Rosszul működő hidrofor rendszer
Rendszerünk zakatol, kattog, vízütések jelennek meg, nagy valószínűen kiszakadt a membrán.
Ha csendes a rendszer de minden egyes csapkinyitásnál azonnal indul a szivattyú és csapelzárás után azonnal le is áll, elég nagy az esélye, hogy nincs a tartályba levegő.
Ellenőrizhetjük nagyon egyszerűen.
Tartályon található egy levegő szelep ami úgy néz ki mint a kocsi kerekének a szelepe, nyomjuk meg.
Ha sziszegő hangot ad akkor csak a légnyomást kell állítani, viszont ha víz jelenik meg akkor a membrán kiszakadt és cserélni kell.
A hidrofor tartály külső fala is elöregedhet és kilyukadhat. Ebben az esetben ragasztható vagy hegeszthető, de számolnunk kell vele, hogy ez már nem fogja hosszú hónapokig vagy évekig bírni, cserélni kell.
Hidrofor tartályok karbantartása
Hidrofor tartályok előfeszítési nyomását érdemes ellenőrizni fél évente.
Más karbantartást nem igényelnek.
A szivattyú áramtalanítása után ki kell engedni a vizet, és a hidrofor tartály levegő szelepén keresztül ellenőrizni kell a nyomást.
Az ideális nyomásérték beállításáról már beszéltünk, de egy kis ismétlés sosem árt.
Tehát az ideális érték a szivattyú indítási érték 0,9 szerese vagy egyszerűbben, vegyen le az indítási értékből 0,2 tizedet.
Ha az indítási érték 2 bar akkor a hidrofor tartály előfeszítési nyomása legyen 1,8 bar.
Viszont ha túl sűrűn kell a nyomásértéket állítani akkor előfordulhat, hogy a membrán megért egy cserére.
Régi vaslemez tartály kiváltása
A régi vaslemez tartályok még a levegő összepréseléses elven működnek vagyis ezekben a tartályokban nincs gumimembrán.
Méretileg nagyon egyszerű a választás.
Ha a régi vaslemez tartály 100 literes volt akkor az új gumimembrános hidrofor tartály is lehet 100 literes, nem fogja észrevenni a 1-2 literes különbséget.
Régi vaslemez tartályok beszerelésekor a legtöbb esetben a szivattyú közvetett módon össze van kötve a vaslemez tartállyal. Használatkor a levegő ami a tartályban van gyorsan elszökik, belekerül a rendszerbe, és hamar előjön a nyomáskapcsoló helytelen üzemmódja. A nyomáskapcsoló hirtelen többszöri ki-be kapcsolgatása azért jöhet elő mert a tartályban nincs levegő. A levegő helyét a víz veszi át ami összepréselhetetlen, ezért a nyomáskapcsoló a legkisebb hirtelen nyomásesésre is azonnal reagál. Vaslemez tartályoknál is szoktak pumpaszelepet hagyni amin keresztül lehet a levegőt pótolni. Helytelen megoldás! A levegő akár már az első nap is elfogyhat a vaslemez tartályból, rendszer függvénye. Helyes megoldásként automata levegő adagoló beépítése lenne ami nem engedi a levegőt elfogyni és elég lenne évente egyszer ellenőrizni a rendszer nyomást. Vaslemez tartályokat érdemes kiváltani feszítő membrános tartályokra. Abban az esetben ha vaslemez tartályt építenek be, minden képen ajánlatos az automata levegőbetáplálót alkalmazni a helyes üzemeltetés érdekében.