Napelemes szivattyú
Napelemes szivattyú
A napelemes szivattyúk előnye, hogy olyan helyen is lehet vizet szivattyúzni ahol nincs megoldva az áramellátás, vagy a szivattyúra figyelni kell, esetleg üzemanyaggal feltölteni.
Napelemes szivattyú nem káros a környezetre, szivattyúzás közben nem termelődik mellék szennyeződés. Ideális választás lehet tavak vizeinek párolgás vesztesék pótlására, erdészeteknek állatok itatására, legelőn élő állatok itatására. A napelemes szivattyúk képesek a víz mozgatására de figyelni kell arra, hogy nem mindegyik rendszer képes zárt tárolókban nyomás előállítására. A napelemes szivattyúk működését a napelem és egy inverter biztosítja. A napelem az elektromágneses sugárzást közvetlenül alakítja át villamos energiává. A fő elem a napelemes szivattyúknál az inverter ami a termelt egyenáramból váltóáramot állít elő. Az intelligens inverterek a napelemes szivattyúknál az inverter már biztosítja a szivattyú lágyindítását, illetve a szivattyú védelmét akár részleges vagy teljes vízhiány esetén. Tudni kell, hogy nem mindegyik napelemes szivattyú tudja ugyan azt vagyis nem mindegy, hogy a napelemes szivattyút mihez használjuk.
Napelemes szivattyúk élettartama
A napelemes szivattyúk összességében akár 20-25 évet is üzemelhetnek de szét kell bontani a részegységeket. Maga a napelem akár 20 évig biztosítja az üzemeltetéshez a megfelelő feszültséget. Az inverter is képes 20-25 évig megfelelően működni. A szivattyú a leg kényesebb rész mivel minden vízben oldott vagy szilárd szennyeződés károsíthatja, koptathatja a szivattyú részegységeit, ezért ajánlatos a lehető legtisztább vizekhez használni. Az elhasználódott részegységeket a napelemes szivattyúknál lehet cserélni, nem kell az egész rendszert újra telepíteni meghibásodás esetén.
Napelemes szivattyúk telepítése
A napelemes szivattyúk részeit megfelelő helyre kell helyezni. Értelem szerűen ha búvárszivattyút telepítünk az a kútba kell helyezni, ha felszíni szivattyút használunk azt időjárás káros hatásaitól védeni kell. Az invertert is védeni kell esőzéstől vagy tűző naptól. A napelemeket árnyék mentes helyekre kell szerelni úgy, hogy a legtöbb napsugarakat be tudja fogni, lehetőleg forgatható állványra kell szerelni. Napelemes búvárszivattyúk esetén érdemes a rendszer kicsit túlméretezni mivel gyenge napsütés esetén előfordulhat, hogy a szivattyú nem lesz képes a vizet a felszínre emelni ezért a védelem letiltja a rendszert. A napelemes szivattyús rendszerek folyamatosan fejlődnek. Mára már nem csak ipari felhasználóknak elérhető a napelemes szivattyú, lakossági használatra is javasolt.
