Házi vízmű, Házi vízellátó
Házi vízellátó, házi vízmű szárazon futás védelemmel vagy digitális nyomáskapcsolóval
Figyelem!
Házi vízmű egyedi igényeknek megfelelően is választható külön-külön szivattyú és hidrofor tartály. Kisebb vízellátásoknál elég lehet a 24 literes hidrofor tartállyal ellátott házi vízmű, míg nagyobb felhasználásnál mint például társasház vagy állatok itatása, már érdemes a nagyobb hidrofor tartállyal ellátott házi vízmű alkalmazása. Vízszállítás és nyomás igényünket a szivattyú fogja kielégíteni. Használhatunk kerti szivattyúkat, periférikus szivattyúkat, centrifugál szivattyúkat házi vízmű összeállításánál. Fontos a házi vízmű telepítését is szem előtt tartani. Ha szükséges hidrofor tartály kiválasztásánál válasszunk saválló, rozsdamentes hidrofor tartályt. Házi vízművek telepítése lehetőségekhez mérten száraz nedvességtől, fagytól védett helyre essen. Abban az esetben ha aknába vagy kültérre helyezzük a házi vízművet gondoskodjunk a fagyvédelemről és a szellőzésről.
Mire használható egy házi vízmű?
Felhasználás módban azt lehet mondani, hogy minden olyan helyre, vagy megoldásként alkalmazhatunk házi vízművet ahol vízrendszerben nyomást kell alkalmazni. Házi vízmű abban tér el a normál szivattyúktól, hogy hidrofor tartállyal van ellátva ami tárolja a vizet.
A víz tárolás mellett a másik funkció a házi vízműnek a nyomás megtartása amit a szivattyú termel. A nyomáskapcsoló indítja és állítja le a szivattyút értékhatárokon. A bekapcsolás és a kikapcsolási értékhatár között a házi vízmű nyomástartó edénye vagyis a hidrofor tartálya tárolja az ellennyomást ami a vizet jutatja a vezetékbe úgy, hogy a szivattyú nem üzemel. Ezt nevezik előfeszítő nyomásnak. Minden házi vízmű rendelkezik előfeszítő nyomással. Viszont rendszeres időközönként ellenőrizni kell mert a nyomás elszökkenhet a tartályból. Ez a diffundáció. Úgy kell elképzelni mint a személyautó kerekét. Azt is időnként ellenőrizni kell.
Házi vízmű viszont beállítást igényel ami függ a felhasználási területtől.
Alkalmazási területek lehetnek házi vízellátás, gépek berendezések vízellátása, öntözés stb.
Mire nem alkalmas a házi vízmű?
Házi vízműveket nem ajánljuk ipari öntözéshez, tűzivízvezeték betápláláshoz, bizonyos esetekben hőcserélő készülékekhez. Házi vízmű nem alkalmas kémiailag nem semleges, víztől eltérő viszkozitású folyadékok, gázképző folyadékok szállítására, tárolására.
Melyik a legjobb házi vízmű?
Erre a kérdésre egyszerűen találhatunk választ ha megfogadunk néhány jótanácsot. Házi vízművet az igényeknek megfelelően kell kiválasztani. A házi vízmű kiválasztásánál tudni kell, hogy három fő elemet kell figyelembe venni. A első a szivattyú ami a vízszállításért és a nyomásért felel. A szivattyú legyen minőségi, nem nagyáruházi termék. A jó szivattyút hosszabb garanciális idővel rendelkezik, biztosítanak szervizhátteret, réz tekercselésű motorral szerelt, szivattyú gyártó saját terméke nem másolt, hamisított termék. Például Pedrollo, Calpeda, ESPA, de kínai Leo vagy Aquastrong szivattyú is megfelelhet.
A második a hidrofor tartály ami a vízütések elkerülésére, víztárolásáért felel. A hidrofor tartály egyszerű vaslemez tartály amibe egy előfeszítő membrán található. Minőségileg az kell mondani, hogy távol keleti termékbe ha nincs benne kézi munka csak akkor olcsó ha spórolnak az anyag vastagságán. Hidrofor tartály ügyileg nincsen jó tapasztalat ha kínai. Itt meg is jött az egyik buktató mert ha kínai szivattyút szerelnek kínai hidrofor tartállyal arra már nem lehet azt mondani, hogy a legjobbak közé tartozik. Kínai gyártású házi vízműveket nem ajánljuk mindennapos használatra.
A harmadik dolog a szivattyú vezérlése. Gyenge minőségű nyomáskapcsolók hamar besülnek. Szivattyú boltokban kimondottan szakkereskedésekben kérhetjük a házi vízmű igényeinknek megfelelőt szereljenek össze, és kérhetünk szárazon futás védelemmel ellátottat is. Már nem ritka a digitális nyomáskapcsolóval ellátott házi vízmű. A digitális nyomáskapcsoló bizonyos típusoknál egyszerű, akár két gomb megynyomásával be tudjuk állítani a ki és bekapcsolási értéket.
Nem tettünk említést a drágább kategóriás szivattyúkról. Nem véletlen. A drágább házi vízművekkel az a baj, hogy meghibásodás esetén, még ha csak a tartály használódott el, olyan javításin árakat kaphatunk amiért már egy középkategóriás házi vízművet is megvehetünk. Léteznek még a csilli villi dizájn házi vízművek amik külön burkolatot is kapnak aminek értelme nincsen. A burkolat miatt helyszínen nem szerelhető. Tehát a legjobb házi vízmű nem kínai. Közép árkategóriába esik, javítható részelemekből áll. Nincs szükség a legdrágább szivattyúra. Igényeknek megfelelően 20-50-60-100 literes hidrofor tartállyal szerelve. Ha mi magunk akarjuk összeszerelni a házi vízművet, válasszunk minőségi de nem a legdrágább szivattyút! A szivattyú a lelke a házi vízműnek.
A házi vízművek után. Amikor már nincs szükség nyomáskapcsolóra és a hidrofor tartályból a kisebb is elég. Energia megtakarítás akár 50%. Mi ez? Megnézem a frekvencia vezérléseket
Mire kell figyelni, illetve hogyan válasszak házi vízművet?
A házi vízellátó rendszer szíve a szivattyú, a lelke pedig a hidrofor tartály.
Tegyük fel a kérdést. Mennyi a napi vízfelhasználásom? Illetve mire szeretném használni a házi vízművet? Ha csak egy egyszerű öntözés normál nyomásom (1,5-2,8)bar között. Vagy talán a hétvégi ház ellátására, akkor elég egy átlagos 24 literes tartállyal és 20-30 liter/perces vízhozamot ellátó szivattyúval szerelt házi vízmű is. Ha ennél több kell például családi ház ellátása ami még emeletes is, akkor érdemes nagyobbat választani. Vannak 50 literes tartállyal és 50-60-80-100 literes vízhozamot biztosító szivattyúval ellátott és nagyobb nyomásértékre állított rendszerek is.
De ha nagyon tanácstalanok vagyunk minden képen szakkereskedést hívjunk fel. Semmi értelme megvenni egy csili vili műanyag burkolattal ellátott házi vízművet. Ezekhez pár év múlva nem kapunk alkatrész hiszen kifutó széria lesz!
A házi vízellátó rendszer igen egyszerű felépítésű, javítható részekből áll. Mindenképpen válaszunk minőségi házi vízellátót. A nagy áruházakban nem biztos, hogy rátalálunk ezekre és szaktanácsot sem nagyon tudnak adni. Minőségi szivattyúval és egy minőségi tartállyal ellátott rendszerrel évekig nem lesz gond ha rendeltetés szerűen van használva. Egy házi vízművön is vannak dolgok amiket lehet állítani. Ilyen például a üzemi nyomásérték és a tartály előfeszítő nyomása. Ha nem felel meg a gyári értékbeállítás de nem tudja hogyan állítson rajta, fel lehet hívni a kereskedés és szinte biztos, hogy segíteni fognak. Akár nálunk is a hétvégén is elérhető telefonszámon. Ezt nagy áruházaknál nem tudja megtenni! Nálunk megtalálható házi vízművek minőségi gyártóktól származnak. Magyarországi garanciával rendelkeznek.
Házi vízmű beszerelési tanácsok
Házi vízmű vagy más néven házi vízellátó három fő alkotó elem összessége. A három fő rész a szivattyú, hidrofor tartály és a vezérlő egység. Abban az esetben ha önmagunk akarjuk beszerelni a házi vízművet van pár dolog amire figyelnünk kell. Az első és a legfontosabb, hogy a házi vízművet kezeljük úgy mintha csak a szivattyút szeretnénk használni. Mivel a legfontosabb egység a szivattyú ezért mindent meg kell tenni, hogy maga a szivattyú tökéletesen üzemeljen és ne veszítsen a teljesítményéből. Elsőként figyeljünk arra, hogy a szivattyú szívó csonkját ne szűkítsük! Ha a szivattyú szívó csonkját leszűkítjük a szivattyú hatásfokát rontjuk. Kevesebb vizet fog szállítani és a beállított kikapcsolási nyomásértéket is nehezebben fogja elérni. Fontos a minőségi kiegészítő is.
Minden esetben érdemes a szívócsövet lábszeleppel ellátni vagy ha ráfolyásként használjuk építsünk be visszacsapó szelepet a szívó ágba. Ráfolyás azt jelenti ha például tartályból szivattyúzzuk és a szivattyúnak nem kell felszívó erőt kifejteni. Ezekben az esetekben választhatunk olyan házi vízművet ami perifériális szivattyúval van ellátva. Periférikus szivattyúk nem homoktűrő szivattyúk, ezért csak tiszta gázmentes vizekhez használhatóak.
Ha a házi vízművet nehezen tudjuk a helyére helyezni akkor nyugodtan szétszerelhetjük, majd a helyszínen összerakjuk. Nem kell félni a művelettől mivel a legtöbb esetben a szivattyú két csavarral van rögzítve a hidrofor tartályra. A flexibilis csövet is egyszerűen eltávolíthatjuk a hidrofor tartály menetes végéről. Ha megfelelő hellyel rendelkezünk akkor először mérjük ki a házi vízmű helyét a talprészt rajzoljuk ki. Csavarokkal rögzítsük a aljzathoz a házi vízművet úgy, hogy az aljzat és a házi vízmű talpa közé helyezzünk pár milliméter vastag gumilapot. Ez a gumilap fogja a rezgéseket elnyelni így még halkabban fog a házi vízmű üzemelni. Csatlakoztassuk a szívó és nyomóágat a rendszerhez. Állítsuk be a nyomáskapcsolón a megfelelő értéket(abban az esetben ha a gyári beállítás nem megfelelő). Töltsük fel legalább a szivattyú szívó részét vízzel. Állítsuk be a hidrofor tartály előfeszítési nyomását úgy hogy a szivattyú indítási értékének a 0,9-szerese legyen. Ha a házi vízműn a szivattyú indítási nyomása 2 bar akkor az előfeszítő nyomás a tartályba 1,8 tized legyen. Fél évente legalább ellenőrizzük az előfeszítést! Helyezzük áram alá a készüléket és hagyjuk, hogy a házi vízmű feltöltse magát. Automatikusan le fog állni. Első víz kivételekkor még levegős lesz de ez természetes. Házi vízmű szívó ágába építhetünk előszűrőt de arra figyelni kell, hogy nagy átfolyást kell biztosítani. Ha a rendszerbe mechanikus szárazon futás védelmet építünk például LP3 akkor soros kötést kell alkalmazni szivattyú⇒nyomáskapcsoló⇒szárazonfutás kapcsoló⇒konnektor.