Szennyvíztisztító, biológiai szennyvíztisztító
Szennyvíztisztító, biológiai szennyvíztisztító
A megfelelően kiválasztott szennyvíz tisztító olcsó fenntartású és egyszerűen üzemeltethető. A helyesen üzemeltetett szennyvíztisztító vagy a biológiai szennyvíztisztító évente 2X kell üríteni a szikkasztó rendszerét 1X átmosni. Az oldómedence tartály és az elemei polietilénből készül ezért könnyű, könnyen szállítható és telepíthető. A telepítés után a szennyvíztisztító további hőszigetelést nem igényel.
Egy szennyvíztisztító berendezés adott területen nem csak szükségszerű lehet de ökológiailag és anyagilag is megtérülő beruházás. A szennyvíztisztító, biológiai tisztító üzemeltetésének költsége alacsony. Vásárlás elött fontos dolog a megfelelő kapacitású tisztító berendezés kiválasztása. A szennyvíztisztítót úgy kell kiválasztani, hogy az oldómedence vagy az ülepítőmedence legalább 3 napnyi szennyeződést tároljon. Átlagosan 1 főt 150 liter vízzel számolhatunk naponta. Biztonságosan a szennyvíztisztító méretezésénél hagyhatunk 10%-os biztonsági rést. Nem javasolt nagyon túl vagy nagyon alá méretezni. A túlságosan kis űrtartalmú tartály gátolja az előtisztítást, a túlságosan nagy tartály pedig lassítja tartályban lévő anaerob baktériumok aktivitását.
A házi szennyvíztisztító fogalma
A házi szennyvíztisztító egy olyan berendezés, ami telepítés után egy vagy több háztartás, vagy ipari létesítmény szennyvizét tisztítja meg és vezeti el a talajba. A szennyvíztisztító berendezés oldómedencéből, elosztó aknából dréncsövekből, vagy szikkasztó alagutakból, valamint szellőző csatornákból áll.
Szennyvíztisztító működése
A szennyvíztisztítóban a szennyvíztisztítás kettő lépésben megy végbe. Az első lépésben a szennyvíz megtisztításra kerül. Az első lépést gyakran a szennyvíz előtisztításának is nevezik mivel ebben a lépésben kerülnek eltávolításra a vízben nem oldódó szubsztánciák. A szedimentációs, azaz ülepedési folyamatok az oldómedencében vagy az előkamrában zajlanak le, itt a részecskék leülepednek és flotálódnak, tehát felúsznak a szennyvíz felszínére, valamint elindul a felgyülemlett üledék fermentációja (erjedése) is.
A második fázisban az előtisztított szennyvíz a szivárogtató rendszerben megtisztításra kerül, ekkor az oxidációs folyamatok során a szerves szennyeződések eltávoznak a szennyvízből. A folyamat végbemenetelét a talajban lévő baktériumok segítik elő. A szennyeződés ugyanis a baktériumok táplálékát képezi. A tisztítási folyamat hatékony működéséhez a szennyvíz tárolási ideje minimum 3 nap. Ezért nagyon fontos a megfelelő méretű szennyvíztisztitó berendezés kiválasztása. A telepítés helyszínén figyelnünk kell arra, hogy megfelelő távolságra legyünk ásott vagy fúrt kúttól, esetleg természetes vízforrástól. Semmilyen szennyeződés nem juthat el a vízforrásokig. Ezeket és a törvényi előírásokat minden esetben be kell tartani a telepítőnek! A hatályos jogszabályoknak betartásával lehet a szennyvíztisztító berendezést telepíteni. A jogszabályokról az adott település építési hatósága tud tájékoztatást adni és a kellő engedélyeket is ott kell beszerezni!
Szennyvíztisztító, biológiai tisztító berendezés elhelyezése
A talajvíztől való védőtávolság fontossága.A talajvíztől való védőtávolság, nem más mint a szennyeződés forrása és a talajvízszint közötti függőlegesen mért távolság. A szennyvíz teljes megtisztulásához a szennyvíz elszivárogtató rendszer és talajvízszint közötti távolságnak minimum 1,5 méter, ez a távolság biztosítja az oxigén fermentáció biológiai folyamatának megfelelő végbemenetelét. A patogén mikroorganizmusok elterjedésének elkerülése végett nélkülözhetetlen a szennyvíztisztító és a vízforrás közötti védőtávolság tartása!