Hogyan kell a búvárszivattyút, csőszivattyút karbantartani?
Általában a csőszivattyúkat telepítésük után akkor veszik ki mikor valami baja lesz.
Búvárszivattyúk, csőszivattyúk különleges gondozást nem igényelnek, de karbantartásuk elengedhetetlen a szivattyú hosszú élettartalmáért.
A szivattyúk élettartalmát nagyon sok dolog befolyásolja.
Tegyük fel, hogy rendben ki lett választva a szivattyú a kút paramétereihez képest és a kábeltoldás is teljesen vízhatlan.
Az idő elteltével viszont károsodhat a szivattyú amit elég nehéz észrevenni mert a felszínen a vízszállítása még mindig tökéletesnek mondható.
Mit tegyek, hogyan előzhetem meg a búvárszivattyú, csőszivattyú teljes meghibásodását?
Minőségi szivattyú gyártók búvárszivattyúit már általában 2 év garanciával értékesítik, ez nem azt jelenti, hogy 2 éven belül minden meghibásodást ingyen kijavítanak!
Azt lehet mondani, hogy a 2 év garanciaidőn belüli meghibásodások nagy része nem a szivattyú gyártók hanyagságából adódik illetve nem a szivattyú gyári hibás.
A meghibásodások nagy része szerelési, telepítési vagy épp a kút hibája miatt történik.
Nem megfelelő szivattyú választás esetén a hibák még gyorsabban előjöhetnek.
Ha a szivattyú belépett a 3. évébe érdemes kivenni és a szakszervizbe elküldeni és egy általános vizsgálatot kérni.
A szakszervizben a szivattyút szétszedik a tömítéseket, csapágyakat, lapátokat, és kondenzátort ellenőrzik.
Ezek azok a dolgok amiket kívülről nem lehet látni, hogy milyen állapotban vannak de a kopásuk már megkezdődhetett.
Ha a szivattyú még a meghibásodás jeleit nem mutatja de az ellenőrzés folyamán kiderül, hogy egy csapágy vagy tömítés erősen kopott igen sok pénz tudunk megtakarítani az előrelátásunkkal.
Ha a szivattyú a meghibásodás jeleit mutatja, leveri a biztosítékot, a hőkioldó gyakran kiold akkor már szinte azt lehet mondani, hogy a szivattyúnak vége.
Természetesen nem minden esetben és nem kell azonnal a legrosszabbra gondolni de érdemes ezeket a dolgokat nem megvárni.
A legegyszerűbb megoldás mégis a szivattyú motorvédelmi rendszer.
Léteznek olyan védelmi rendszerek amik egyszerre több dolgot is figyelnek, mint például fázisveszteség, áramláshiány, túlnyomás, gyakori indítás és mindezek mellett szigetelés romlás vagyis a szivattyú elektromos motorja még nem ázott be de a szigetelése igen meggyengült.
Ezzel a műszerrel évekig meghosszabbíthatjuk a szivattyú élettartalmát és a kútból sem kell kivenni a szivattyút csak akkor ha jelez a műszer.
FIGYELEM ezeket a műszereket nem szabad összekeverni az áramlásvezérlő műszerekkel!
Motorvédő elektronika után érdeklődjön nálunk telefonon 06702837646