Ingyenes tudásanyag szivattyúkhoz

Mi teszi tönkre a szennyvízátemelőt?

2023.12.04 11:21
Atukavíz
Atukavíz
Mi teszi tönkre a szennyvízátemelőt?

Mi teszi tönkre a szennyvízátemelőt?


A szennyvízátemelő egy olyan összeépített berendezés ami áll egy aknából, egy szennyvíz szivattyúból és kiegészítő elemekből. Abban az esetben alkalmaznak szennyvízátemelőt ha szintkülönbség van a szennyvíz kivezetés és a közüzemi szennyvízhálózat között. A kivezetett szennyvizet egy aknában összegyűjtik, amikor a szintkapcsoló bekapcsol akkor a szennyvíz szivattyú átpumpálja a szennyvizet a közüzemi hálózatba. Egyszerűnek tűnik de hamar rémállommá válhat ha pár egyszerű dolgot nem tartunk szem előtt. A szennyvízátemelőt rendszeresen karban kell tartani és tisztítani kell a lerakódott szennyeződésektől. De nem a lerakodott szennyeződések okozzák a legnagyobb problémát.

A szennyvízátemelők lelke a benne található szennyvíz szivattyú. A szivattyú működése igen egyszerű akár 1 fázisú, akár 3 fázisú szivattyúról beszélünk. Ha a szivattyú nem működik a szennyvízátemelő túl tud töltődni és a szennyvíz eláraszthatja a környezetünket. Abban az esetben ha van fent védelmi elektronikánk akkor észre tudjuk venni a túltöltést vagy a szivattyú leállását. De mitől tud megállni a szennyvíz szivattyú? A problémát a szennyvízben található nem bomló szennyeződések okozzák. A vízben nem bomló szennyeződések lehetnek popsi törlő, műanyag szálas kendők, tampon zsinór, hosszú hajszál és minden olyan higiéniai vagy konyhai eszköz ami műanyag szálas anyagot tartalmaz. Ezeknek az anyagoknak az együttes jelenléte még veszélyesebb, mert hamar össze állnak egy hosszú kezelhetetlen szennyeződésé, amit az átemelő berendezések nem tudnak szivattyúzni. A Fővárosi Csatornázási Művek még 2022. márciusában adott hírt egy 8 méter hosszú zsírszörnyetegről ami megakasztotta a Pók utcai szennyvíz átemelő szivattyút. A szakemberek gyorsan elhárították a hibát és a fényképet közzé tették Facebook oldalukon. A rengeteg hozzászólásból kiderül, hogy a legjobb dolog az lenne ha betiltanák a vízben nem bomló popsikendők gyártását. Sajnos ez csak részben tudna segíteni. A megoldás talán az lenne ha nem kerülne a szennyvízátemelőbe olyan anyag ami nem képes vízben lebomlani. Lakossági szennyvízátemelő rendszereknél még veszélyesebb a dolog, mivel akár pár centiméteres zsírszörny is megakaszthatja a szivattyú járókerekét. 

Nagy hibát követ el az, aki úgy gondolja, hogy akkor darálókéses szennyvíz szivattyút kell alkalmazni, "az mindent ledarál" sajnos még csak közelében sincs az igazságnak. A darálókéses szennyvíz szivattyúk is megakadnak mert a hosszú szálú szennyeződés képes a szivattyú tengelyére csavarodni. A megoldást a szennyvíz szivattyú védelmek és a rendszeres karbantartás, tisztítás lenne. Érdemes könnyen szétszerelhető szennyvízátemelőt választani amiből a szivattyú kiemelhető. A tisztítását magas nyomású mosóval el lehet végezni. Akár időszakos karbantartási szerződést kell kötni. 
Fotó: F.CS.M